KORPORÁTNÍ 27/08/2017

Formula Student Czech 2017 – výsledky a fotografie

V průběhu letošního roku jsme Vás informovali o naší podpoře studentské soutěže Formula Student. Celkového prvenství poprvé v historii soutěže dosáhl tým české univerzity a v následující reportáži si můžete prohlédnout také fotografii vítězného monopostu!

 

V roce 2017 se Ayming stal partnerem pátého ročníku soutěže Formula Student Czech, který se konal na začátku srpna v areálu polygonu Autodromu Most. Zadáním soutěže Formula Student je vývoj vozu formulového typu pro víkendového neprofesionálního závodníka. Soutěž je často označována jako inženýrská, což odráží její filosofii: vytvořit studentům prostředí pro jejich rozvoj během studia a zlepšit jejich přípravu na praxi. Z toho důvodu týmy nesoutěží pouze na trati, ale také před odbornými komisemi, kde prezentují svůj způsob řešení monopostu nebo např. business plán celého projektu. 

Akce je sice soutěží, ale pro studenty také příležitostí poznat týmy z jiných zemí, navázat kontakty odborného i osobního charakteru a něco zažít. O tom svědčí i motto celé akce „HARD WORK, BUT FUN“.

Tým organizátorů letošního ročníku 

Ayming přispěl nejen marketingovou a propagační podporou celé akce, ale poskytnul ze svých řad také „lidskou sílu“, bez které se tak rozsáhlá a náročná akce neobejde. Jako Volunteering and Event Control Manager pracovala za Ayming po celý týden konání akce naše konzultantka pro inovace Zuzka Dolečková. Členem výběrové komise pro hodnocení business plánu soutěžících projektů se pak za Ayming stal náš konzultant pro inovace František Krejčí.

A jak hodnotí studentskou inovativní soutěž naše kolegyně Zuzka Dolečková? „Koncept soutěže mě od začátku zaujal svým přístupem k rozšiřování znalostí a zkušeností studentů univerzit. Na závodech panuje skvělá atmosféra. Týmy navzájem diskutují o konstrukci vozů, sdílejí si své zkušenosti a není výjimkou, že si při technických těžkostech navzájem vypomohou. Z pohledu realizačního týmu není jednoduché všech přibližně 1 000 studentů zorganizovat, ale jejich nadšení pro věc a myšlenka soutěže je velkým hnacím motorem pro celý náš tým.“

František Krejčí při hodnocení jednoho z týmů                          Tým Ayming: Zuzka s Františkem 

Zuzka s Františkem v paddocku týmu                                          Zuzka Dolečková na trati                   

Soutěže se v letošním roce účastnilo celkem 50 týmů, z toho 36 týmů v kategorii spalovacích motorů a 14 týmů v kategorii elektrických motorů.

Celkovým vítězem Formula Student Czech Republic se stal český tým TU Brno Racing (kategorie FSC – vozy se spalovacím motorem), který v celkovém hodnocení velmi těsně porazil německý Running Snail Racing Team (UAS Amberg Weiden, kategorie FSE – elektrický vůz). Jedná se o první celkové vítězství českého týmu jak na půdě České republiky, tak celosvětově (soutěž vznikla v USA v roce 1972)! Kromě skvělého pocitu z vítězství si český tým odnesl také prize money ve výši 1 200 EUR.                         Vítězný tým TU Brno Racing

Formule TU Racing Brno na trati                                                TU Brno ve vítězném cíli  

A jak dál? Generální manager soutěže Ing. Michal Vašíček, PhD. uvádí:  „O účast v soutěži, která se koná v České republice, je stále větší zájem. Důvodů je hned několik  - umístění ve středu Evropy, tedy dobrá dostupnost a vynikající zkušenosti týmů s podmínkami v Mostě. Každý rok jsme postupně navyšovali kapacitu závodu a nyní jsme se dostali k limitu areálu – 50 týmů. Naším cílem je nyní koncept soutěže rozvíjet a ladit, abychom se v budoucnu připravili na novou, třetí kategorii pro autonomní vozy: Formula Student Driverless.“

Šestý ročník Formula Student Czech se bude konat na přelomu července a srpna 2018 opět na Autodromu Most. 

Kompletní výsledky letošního ročníku

Fotogalerie letošního ročníku