Odpočet na výzkum a vývoj 12/09/2017

Jiří Novák: Celoživotní hobby přispělo k založení firmy

Společnost Ayming, expert na financování investic do výzkumu a vývoje, představuje podnikatelské příběhy svých klientů.

Dokázal rozjet úspěšné firmy ve dvou úplně odlišných oborech. V první ještě před silným nástupem internetu prodával parfémy v kamenných prodejnách a zaměstnával 30 lidí. Ve druhé se vrátil ke svému koníčku, který ho provázel od dětství, elektronice. Společnost VNT electronics s.r.o. založil Jiří Novák před třinácti lety.

Pod obchodním názvem DOGTRACE vyrábí a převážně do zahraničí prodává elektronické výcvikové pomůcky pro psy. Od svého založení jich firma prodala kolem milionu kusů. Všechny nápady a také výsledné nové produkty vznikají v České republice, aktuálně v novém sídle VNT electronics v Lanškrouně. Brzy v něm bude viset i pamětní deska na labradorského retrievera, bez kterého by dnešní úspěšná firma neexistovala.

Jak jste na nápad vyrábět elektronické obojky pro psy přišel?

Bylo to před sedmnácti lety, kdy jsme se rozhodli mít vlastního psa. Vybrali jsme labradorského retrievera, kterého jsme si pořídili na jaře roku 2000. Jmenoval se Gordy a stal se členem naší rodiny. Jak začal vyrůstat, bylo potřeba ho začít vychovávat, a díky tomu jsem se seznámil s hlavní trenérkou, která vedla místní kynologickou organizaci. Tím jsem se dostal do prostředí chovatelů psů a začal se v něm postupně orientovat. Pro všechny bylo důležité se psy efektivně a rychle cvičit a tamní trenérka Iveta Skalická mě přivedla na myšlenku výcvikových obojků.

Vy jste je začali dovážet nebo rovnou vyrábět?

Tehdy se daly koupit obojky například z Ameriky, my se ale pustili do vlastní výroby. Od deseti let jsem se zabýval elektronikou, a přestože jsem měl dlouhou pauzu a podnikal jsem v jiném oboru, tak jsem se k elektronice postupně vrátil. Opatřil jsem si jeden obojek. V té době byla jeho cena kolem 15.000 korun, navíc byl technologicky zastaralý. Ta cena mi přišla nesmyslná a věděl jsem, že se dá vyvinout zařízení levnější a lepší. Skoro všichni mě od toho zrazovali, nikdo nevěřil v možný úspěch takového produktu. Ale přesto jsem do toho šel a začal na tom pracovat víceméně ze dne na den.

....

Kolik vývoj stojí?

Investujeme do něj každý rok řádově miliony korun. Věnuje se mu náš stále rostoucí tým inženýrů. Pomáhá nám také společnost Ayming, která zná velmi dobře jak technologie, tak legislativu. Díky tomu nám pomáhá ušetřit hodně peněz. Jsou schopni poradit, jakou část přímých a nepřímých nákladů na výzkum můžeme dát do nákladů. Líbí se mi také princip spolupráce, společnosti Ayming platíme odměnu až z konkrétní částky, kterou nám pomůže ušetřit. To je seriózní. Spolupracujeme s nimi od roku 2016 a jsme spokojeni.

....

Celý článek naleznete na: cfo world