Odpočet na výzkum a vývoj 28/03/2017

Rudolf Kasper: Ze štaflí jedním z nejúspěšnějších továrníků na Trutnovsku

Jeho příběh je jako americký sen po česku. Za socialismu byl Rudolf Kasper řadový zaměstnanec, pochází z rodiny, kde několik generací pracovalo v trutnovských textilkách. Neměl vlastní byt ani auto. Dnes je jeho firma Kasper s téměř 600 milionovým obratem a se 400 lidmi jedním z největších zaměstnavatelů na Trutnovsku.

Jaká byla vaše cesta k tomu, že jste se stal úspěšným továrníkem?

Pocházím z velmi skromných dělnických poměrů, několik generací přede mnou pracovalo v trutnovských textilkách. Pár dnů po revoluci jsem maloval svůj byt na štaflích a poslouchal zprávy z Prahy. Ten moment si dodnes pamatuji. A uvědomil jsem si, že se mi otevírají možnosti dosáhnout v životě toho, čeho chci. Od prosince 1989 jsem přemýšlel už jen jedním směrem, jak se osamostatnit. Začal jsem úplně od nuly.


zleva: David Kasper, Rudolf Kasper a Jakub KasperMěl jste od začátku jasno, na jaký obor se zaměříte?

Byl jsem vzděláním stavař, ale zkoušel jsem postupně řadu různých aktivit. Postupně jsme si ze stavařiny nechali jen dřevěné nosné konstrukce a celých 25 let se snažíme, abychom v tom oboru byli špička. Druhá oblast, které se věnujeme stejně dlouho, je zpracování výrobků z plechu.

Co bylo za tu dobu pro vývoj firmy nejzásadnější?

Hodně důležité bylo rozhodnutí, že omezím široké spektrum aktivit. Druhý klíčový moment byl, že se do podnikání přirozeně zapojili oba synové. Starší David studoval stavařinu a dnes se věnuje dřevěným nosným konstrukcím. Jakub vystudoval mezinárodní obchod a věnuje se od školy strojírenské firmě. Oba dva si dnes ve svých oborech své firmy zcela samostatně řídí.

 Co tedy konkrétně vyrábíte?

Pracujeme pro špičkové strojírenské firmy z různých zemí. Jsou to výrobci strojů nebo vlaků. Umějí udělat sofistikovaný výrobek, ale do něj už neumějí vyvinout další části, například opláštění nebo různé tlakové systémy do vlaků. Vyrábíme i třeba plechové díly, z kterých se skládají velké potravinářské mrazicí boxy. To vše děláme na míru a vyžaduje to neustále nové nápady a flexibilitu.

 Kdo u vás všechny ty nové nápady a technologie vymýšlí?

Každý rok investujeme jednotky až desítky milionů korun do vlastního vývoje. Vymýšlíme, konstruujeme, vyrábíme prototypy, testujeme je. Před několika lety jsme začali spolupracovat s firmou Ayming, která nám vyšla z výběrového řízení nejlépe. Chtěli jsme využít daňově uznatelný odpočet na výzkum a vývoj. Ayming v tomto ohledu umí dobře radit a má nejen finanční, ale i technické experty, kteří rozumí našemu podnikání. Odměnu si navíc berou jen z peněz, které nám reálně ušetří.

Celý článek naleznete na: http://komercniprezentace.ihned.cz/c1-65668660-ze-stafli-jednim-z-nejuspesnejsich-tovarniku-na-trutnovsku