Odpočet na výzkum a vývoj 15/05/2018

VLADIMÍR DUŠÁNEK: SPORTEN MÍŘÍ SE SVÝMI LYŽEMI DO SVĚTOVÉ ŠPIČKY

Necelý rok v čele největšího českého výrobce lyží a snowboardů stojí Vladimír Dušánek, který je současně také ve vedení rakouské společnosti Kästle.

Českou firmu s více než stoletou tradicí rychle posouvá dál. Kromě investic do vývoje angažuje lidi, kteří mají cenné zkušenosti z vrcholového sportu, aby firmě pomáhali vyvíjet co nejlepší lyže. Ty pak putují nejen k běžným zákazníkům, kterými jsou většinou zkušenější lyžaři, ale také k profesionálním sportovcům. Mezi nimi by byl Sporten rád vidět mnohem víc. Rozhovor s Vladimírem Dušánkem přinášíme v rámci naší spolupráce na financování investic do výzkumu a vývoje. 

...

V čem vidíte hlavní směr vývoje novinek? 

Myslím, že vývoj půjde spíš do oblasti materiálů a dílčích konstrukčních změn, tak je to vidět v posledních letech. Bude se přemýšlet nad tím, jak lyže udělat v setu s tím, co potřebujete k jejich použití, tedy vázání, boty a hole. Tomu se bude v nejbližších pěti až deseti letech věnovat víc úsilí, než že se bude někdo pokoušet vyvinout lyži nějakých zcela jiných parametrů.

Kolik peněz do nových technologií investujete? 

Jedná se komplexní problém, protože to jde ruku v ruce se zvládnutím výrobních postupů a metod. Součástí projektu výzkum a vývoj je dílčí projekt investic do nových technologií a v něm jsme za 9 měsíců, co jsem tady, proinvestovali částku zhruba 2 miliony euro včetně nákladů na opravy a údržbu. V rámci projektu výzkum a vývoj spolupracujeme se společností Ayming. Ta nám pomáhá s vypracováním dokumentace, abychom vyhověli všem zákonným požadavkům. Když proinvestovaná částka dosáhne určité hodnoty, tak jim platíme odměnu jen z peněz, které nám ušetří.

Nedávno jste oznámili, že do čtyř let chcete mít na trhu nové špičkové běžky. To opravdu vývoj trvá tak dlouho? 

My tu lyži už v podstatě máme. Je to i díky tomu, že máme nové vývojové týmy na všechny hlavní sortimentní skupiny. Tým, který se týká běžeckého lyžování, byl díky zkušenostem dlouholetých pracovníků ve Sportenu i shodě okolností poměrně úspěšný, že se mu víceméně na první dobrou podařilo vyrobit špičkové lyže na závodní úroveň. Lyži budeme mít připravenou už na příští sezonu. Termín čtyři roky se týká našich ambicí, kdy bychom chtěli být vidět v nejvyšších patrech světového lyžování. Závodnická veřejnost se s naší lyží musí nejdřív seznámit.

...

Můžete zmínit nějaký konkrétní výsledek inovací z poslední doby?

Letos jsme na trh uvedli úplně novou řadu sjezdových lyží. Podařilo se nám vyvinout lyži pro takzvané velkoobjemové použití, což ocení lyžaři, kteří potřebují lyži na časté používání (závodníci, lyžařské školy, apod.). Je vhodná i pro půjčovny lyží a pro experty, kteří si lyži často upravují, brousí hrany, strukturují skluznici. Nikdo jiný nemá takové provedení ve smyslu konstrukčního a materiálového řešení tohoto typu lyže jako my. Umožňuje primárně velice častou úpravu skluznice a hran. Máme tam nakombinované čtyři prvky, přičemž naše konkurence má vždy jen jeden, maximálně dva z nich. Právě na tomto projektu jsme spolupracovali i se společností Ayming.

Máte v týmu hodně lidí, kteří mají zkušenosti z vrcholového sportu, například Ondřeje Banka, Víta Fouska a řadu dalších. Jak moc jsou pro vývoj důležití? 

Díky jejich zkušenostem můžeme vyvíjet ty nejlepší lyže i pro nejnáročnější lyžaře. Tým lidí, kteří mají zkušenost s vrcholovým sportem a pracují s námi, stále doplňujeme. Nově se k nám přidává bývalý reprezentant, mistr světa v letech na lyžích a olympijský medailista a současný trenér Jaroslav Sakala, který se vrací ze Slovinska, kde šest let trénoval skokany na lyžích. Spolupracuje s námi také Lukáš Vokatý na vývoji akrobatických lyží a Ondřej Vokatý na lyžích určených pro jízdu v boulích. Rozšíření týmu o další zkušené sportovce byl jeden z prvních kroků, který jsme udělali, když investiční skupina Consillium Private Investment Tomáše Němce Sporten koupila. Vidíme v tom velký přínos proto, že se soustředíme hlavně na klienty kategorie hobby, performance hobby až experty. K nim míří dominantní část naší produkce pod značkou Sporten s technologií dřevěného jádra. Zásadně používáme technologii symetrického opláštění dřevěného jádra, používáme titanalové pláty, ovšem nedáváme jen jeden, ale vždy dva. Když potřebujeme vyrobit lyži s měkčí flexi v podélné ose, tak dáváme také dva titanaly, ale třeba tenčí. Tím se lyže Sporten často liší od ostatních. Máme ale i výrobky pro entry level, pro začátečníky. Za tímto účelem jsme reinkarnovali značku Artis.

Celý článek naleznete na ihned.cz