Pravidla odpočtu na výzkum a vývoj

Již od roku 2005 mají firmy v České republice k dispozici velmi efektivní nástroj financování inovací, tzv. daňový odpočet na výzkum a vývoj. Jedná se o tzv. nepřímou podporu výzkumu a vývoje, která je firmě poskytována prostřednictvím daňové úlevy z výdajů vynaložených na vývojové a výzkumné aktivity.

 

 

Každá společnost v ČR splňující zákonná kritéria si tak může prostřednictvím tohoto nástroje odečíst (podruhé) od základu daně 100% výdajů vynaložených na realizaci projektů výzkumu a vývoje. Vzhledem k tomu, že v ČR činí sazba daně z příjmu právnických osob 19%, lze prostřednictvím této daňové úlevy z každého milionu Kč výdajů na takové projekty uspořit 190 000 Kč.

 

Další statistiky zde.

Odpočet na výzkum a vývoj je upraven zákonem 586/1992 Sb. o daních příjmu a Metodický pokynem Ministerstva financí ČR – Pokyn D 288. Pro správné uplatňování odpočtu na VaV je však mimořádně důležitá dlouholetá zkušenost s výběrem vhodných VaV projektů, se způsobem evidence a následné kalkulace uplatnitelných nákladů, s přípravou průvodní dokumentace a praxe s obhajobou odpočtu na VaV před finančními úřady.

 

Které projekty jsou uplatnitelné zde. Které náklady je možné odečíst zde.