Zavřít

Výsledky interního průzkumu Ayming o odpočtu na výzkum a vývoj (VaV)

Daňový odpočet na výzkum a vývoj představuje v českém podnikatelském prostředí důležitý, avšak stále nedostatečně využívaný nástroj podpory inovací. Článek přináší klíčová zjištění z průzkumu, který jsme realizovali v červnu 2025.

Experti na odpočet na výzkum a vývoj > Aktuality > Články > Výsledky interního průzkumu Ayming o odpočtu na výzkum a vývoj (VaV)
Články
11 července, 2025

Ve společnosti Ayming jsme provedli v červnu 2025 průzkum zaměřený na využívání daňového odpočtu na podporu výzkumu a vývoje. Oslovili jsme několik tisíc firem. Zajímaly nás zejména tyto otázky:

  • Pokud jste odpočet na VaV nikdy nevyužívali, tak z jakých důvodů?
  • Pokud jste odpočet na VaV v minulosti již využívaly, ale s jeho využíváním jste přestaly, tak z jakých důvodů?
  • Pokud odpočet na VaV aktuálně využíváte, jak hodnotíte jeho funkčnost a jaká byste navrhli opatření pro zvýšení jeho efektivity?

Průzkum proběhl dotazníkovým šetřením v období před přijetím legislativní novely vztahující se k odpočtům na výzkum a vývoj. Klíčová zjištění průzkumu shrnujeme níže.

Hlavní překážky využívání odpočtu:

Průzkum odhalil dvě hlavní bariéry pro využívaní odpočtu na podporu VaV:

  • Negativní zkušenosti s daňovou kontrolou:
  • Vysoká administrativní náročnost přípravy odpočtu

Negativní zkušenosti s daňovou kontrolou – zásadní problém

56 % ze všech respondentů, kteří měli zkušenost s daňovou kontrolou odpočtu na VaV, ji hodnotí jako negativní, účelovou a extrémně zatěžující. Až 60 % firem, které odpočet přestaly využívat, jako hlavní důvod uvádí negativní zkušenost s daňovou kontrolou.

Nejčastěji zmiňované problémy:

  • Nízká odborná úroveň kontrolujících a neschopnost pochopit podstatu projektů VaV.
  • Nekonzistentní a nepředvídatelný přístup úředníků.
  • Délka a náročnost procesu.
  • Důraz na formální náležitosti dokumentace bez ohledu na skutečný přínos projektu.

Firmy vnímají tento přístup jako kontraproduktivní. Požadavky na míru detailu povinné dokumentace a souvisejících důkazních prostředků nejsou metodicky ukotveny a liší se mezi jednotlivými úřady, což zvyšuje právní nejistotu firem a odrazuje je od využívání tohoto nástroje.

Zajímavý poznatek je také skutečnost, že až 60 % firem, které odpočet na VaV pravidelně uplatňují zatím daňovou kontrolu nezažilo, 22 % jí zažilo a hodnotí ji negativně, a pouze 18 % firem daňovou kontrolou prošlo a hodnotí ji pozitivně.

Logicky se naskýtá otázka, zda firmy, které dnes odpočet uplatňují a kontrolu zatím neměly, budou i potom, co jí v budoucnu absolvují, v uplatňování odpočtu vůbec pokračovat.

Potřeba zvýšení právní jistoty

Firmy, které přestaly odpočet na VaV využívat, by zvažovaly návrat k jeho využívání zejména v případě (byla možnost označit vícero odpovědí):

  • Snížení administrativní náročnosti (80 %)
  • Definování jasných pravidel a požadavků na povinnou dokumentaci (40 %)

Administrativní náročnost – trvalý problém

  • 40 % firem, které odpočet přestaly uplatňovat, tak učinilo kvůli administrativní zátěži.
  • 80 % těchto firem, které odpočet přestaly uplatňovat, by o opětovném využití uvažovalo, pokud by se administrativa zjednodušila.
  • 88 % firem, které odpočet aktuálně uplatňují, považuje snížení administrativní náročnosti za nejzásadnější legislativní změnu.

Motivace k investicím

  • Mezi firmami, které odpočet využívají, uvedlo 67 %, že je tento nástroj motivuje k investicím do výzkumu a vývoje, a že jejich investice jsou na něm do určité míry závislé.

Závěrem

Výsledky našeho průzkumu potvrzují, že daňový odpočet na výzkum a vývoj zůstává v českém prostředí významným, ale stále nedostatečně využívaným nástrojem podpory firemních inovací. Hlavní překážky – složitá administrativa a nejistota spojená s daňovými kontrolami – odrazují řadu podniků od jeho uplatnění. Firmy často narážejí na nejasná pravidla, rozdílné požadavky jednotlivých úřadů a vysokou byrokratickou zátěž. Pokud má být odpočet na VaV efektivním a dostupným nástrojem podpory inovací, je nutné tyto oblasti neprodleně řešit.

Ayming dlouhodobě prosazuje řešení výše uvedených oblastí a změny legislativy ve prospěch českých firem v rámci pracovní skupiny při Úřadu vlády. Výsledkem naší snahy je také aktuální novela zákona o dani z příjmů, která navyšuje odpočet na výzkum a vývoj ze 100 % na 150 %. Lze konstatovat, že novela ZDP řeší pouze jednu z hlavních překážek širšího využívání odpočtu na VaV – a to je míra finanční podpory. Zvýšení procenta odpočtu může přispět k většímu zapojení podniků do využívání tohoto nástroje. Zásadní problémy – nepředvídatelnost přístupu finanční správy a vysoká administrativní náročnost – však novela zcela opomíjí. Řešení těchto klíčových bodů a prosazování změn v této oblasti bude i nadále pro Ayming prioritou.

Zobrazit komentáře

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *