Vyberte web Vaší země
Zavřít

Odpočet na výzkum a vývoj

Nejefektivnější nástroj pro financování
firemního výzkumu, vývoje a inovací.

Ayming_CR_odpocet_vyzkum_vyvoj_1000x470 - kopie

Již od roku 2005 mají firmy v České republice k dispozici velmi efektivní nástroj financování inovací: daňový odpočet na výzkum a vývoj. Jedná se o nepřímou podporu výzkumu a vývoje, která je firmě poskytována prostřednictvím daňové úlevy z výdajů vynaložených na vývojové a výzkumné aktivity.

Každá společnost v ČR splňující zákonná kritéria si tak může prostřednictvím tohoto nástroje odečíst (podruhé) od základu daně 100% výdajů vynaložených na realizaci projektů výzkumu a vývoje. Vzhledem k tomu, že v ČR činí sazba daně z příjmu právnických osob 19%, lze prostřednictvím této daňové úlevy z každého milionu Kč výdajů na takové projekty uspořit 190 000 Kč.

Odpočet na výzkum a vývoj v České republice využívá cca 1 200 inovativních firem a celková sleva na dani činí cca 2,5 mld. Kč za rok. Podobný VaV odpočet existuje i v dalších zemích: Francie (1983), Velká Británie (2000), Španělsko (1978), Portugalsko (1997), Irsko (2004), Kanada (1986), Slovensko (2015) ad.

Pro správné uplatňování odpočtu na výzkum a vývoj je však mimořádně důležitá dlouholetá zkušenost s výběrem vhodných VaV projektů, se způsobem evidence a následné kalkulace uplatnitelných nákladů, s přípravou průvodní dokumentace a také praxe s obhajobou odpočtu na VaV před finančními úřady.

Pokud zvažujete zahájení uplatňování odpočtu na VaV nebo si nejste jistí, že uplatňujete správně, kontaktujte naše specialisty.