Zavřít

Senior Business Developer

Experti na odpočet na výzkum a vývoj > Aktuality > Aktuality > Miloslav Soukup – rozhovor se Senior Business Developerem Ayming
Aktuality
6 ledna, 2023

Představujeme zkušeného kolegu z obchodního oddělení, Miloslava Soukupa, kterému jsme položili několik zvídavých otázek z praxe i osobního života.

V Ayming pracuješ na obchodní pozici již 10 let. Začínal jsi jako student na stáži a dnes působíš na vysoké obchodní pozici jako Senior Business Developer s řadou podepsaných smluv se zajímavými klienty. Jak hodnotíš tuto dynamickou cestu a čemu podle tebe vděčíš za tento úspěch?

Nejvíce mi na samém startu kariéry pomohl můj nadřízený, který se mne od prvního dne ujal, vysvětlil mi, o čem je produkt, dal cenné rady do začátku a v prvních měsících zodpovídal mé dotazy. Pak už mne vedla přirozená touha pomáhat našimi produkty inovativním společnostem. Zpětně jsem velmi rád, že mnoho společností ocenilo můj přístup a vybrali si Ayming/mne za svého partnera.

Proč jsi se rozhodl pro kariéru v obchodě?

Já jsem si kariéru v obchodě nevybral. Vybral jsem si spíše společnost, která na mě zapůsobila svými produkty (financování inovací) a jelikož jsem studoval projektové řízení inovací v podniku, tak se vše krásně potkalo a dávalo mi smysl. Osobně se nevnímám jako obchodník. Vnímám se spíše jako konzultant s širším rozhledem. Dokážu vést debatu o různých formách financování inovací a společně s klientem vybíráme tu nejvhodnější.

Co tě na tvé práci baví nejvíc?

Když mi klient představuje své vývojové aktivity. Při své práci se setkávám s opravdu zajímavými projekty, ke kterým se „běžný“ smrtelník nemá šanci dostat. Například nedávno mi klienti prezentovali vývoj zbraňového simulátoru, vývoj naváděcího systému pro družici a vývoj systému pro hlasovou komunikaci se zákazníkem.

Působíš v poradenské firmě, specializované na financovaní inovací. Jedná se o velmi odborné služby ve velmi profesionální oblasti, kdy komunikuješ a jednáš s top managementem významných firem. Co je v tomto odvětví pro tebe, jako business developera, nejvíc náročné?

Získat pozornost a důvěru manažerů. Přeci jen se bavíme o vývojových projektech, které nejsou představovány každému, a mít důvěru je vždy to nejnáročnější.

Jakou radu bys dal absolventovi VŠ, který zvažuje zahájit kariéru v obchodě?

Při obchodním jednání mluv méně, více se ptej a naslouchej. Podle mě je základem pochopit klientovy potřeby. A ty samozřejmě tím, že budu hodně mluvit (představovat firmu, popisovat služby atp.) nejenže nepochopím, ale ani se o nich nedozvím.

Kdyby sis vybíral obchodníka do svého týmu, jakého člověka bys hledal a proč?

Složitá otázka. Pokud se na to podívám z pohledu týmu Ayming, tak bych hledal parťáka, který má přehled o podnikových financích, dokáže se dobře zorientovat v technických otázkách a zejména rád hledá řešení pomocí otázek. A proč? Z podstaty našich produktů musí rozumět financím a technice. Poté, co porozumí situaci u klienta po technické a finanční stránce, měl by být schopný společně s klientem nalézt nejvhodnější řešení z dostupných variant.

Co máš rád na Ayming?

Různorodou náplň práce. Každý den přede mnou stojí řada výzev, se kterými je třeba si poradit. Současně si cením kolegů, se kterými se podařily navázat velmi přátelské vztahy a občas zajdeme i na pivo nebo na hřiště.

Jak relaxuješ a načerpáváš síly do další práce?

Nejvíc chodím po horách, rád si zahraju volejbal a občas se i ponořím mezi žraloky. 😊

Miloslav je i na LinkedInu – propojte se Spojte se s Miloslavem Soukupem na LinkedIn