Zavřít

Senior Business Developer

Experti na odpočet na výzkum a vývoj > Aktuality > Aktuality > Tomáš Matějka a jeho kariérní cesta Senior Business Developera
Aktuality
13 února, 2023

Tomáš Matějka je dnes zkušený kolega našeho obchodního oddělení. Sdílel s námi svůj pohled na dosavadní kariéru v Ayming, a co mu jeho práce dala a stále přináší .

V Ayming jsi začínal jako student na stáži a dnes 9. rokem působíš na vysoké obchodní pozici jako Senior Business Developer s mnoha podepsanými smlouvami se zajímavými klienty. Jak tuto svou úspěšnou kariérní cestu hodnotíš?

Je to super, jsem za to velmi rád. Pro mě osobně je dost podstatné cítit, že si firma a nadřízený váží mojí práce. Toho, co a jak dělám. Určitě k tomu pomohlo, že jsme se vzájemně učili. Já od zkušenějších a oni díky mně získali na řadu věcí nový pohled.

Určitě pomohlo, že jsme se vzájemně učili. Já od zkušenějších a oni díky mně získali na řadu věcí nový pohled.

Proč jsi se rozhodl pro kariéru v obchodě?

Pro mě to byla úplná náhoda! Původně jsem plánoval kariéru v jiném oboru, ale pořád blízko obchodu. Původní plán byl marketing, ale to mě moc nebavilo. Pak v oboru BI (Business Intelligence), ale tam mi zase chyběla lepší znalost matematiky. Práce s daty mě baví a zůstal jsem u ní i v obchodě. Když jsem hledal první práci na konci studia VŠ, chtěl jsem něco flexibilního, a ne úplně kancelářskou práci, kde často nebudu nic dělat, nebo minimálně nic zajímavého, proto jsem zakotvil u obchodu. To mě přivedlo do Ayming, kde jsem zůstal i díky možnosti růstu a tomu, že si mohu upravit, co budu dělat.

Co tě na tvé práci baví nejvíc?

Obecně nebo v Ayming? No reporting a tabulky to nejsou. Teď vážně! I když jsem moc dalších obchodních oddělení nezažil, v Ayming mě baví ta možnost být u řady projektů dřív, než je pozná široká veřejnost. Určitě je fajn, když můžete pomoci firmě a lidem v nich inovovat. No a taky se asi projevuje moje vnitřní touha herectví, které se na ochotnické úrovni věnuji.

V Ayming mě baví ta možnost být u řady projektů dřív, než je pozná široká veřejnost.

Působíš v poradenské firmě, specializované na financovaní inovací. Jedná se o velmi odborné služby ve velmi profesionální oblasti, kdy komunikuješ a jednáš s top managementem významných firem. Co je v tomto odvětví pro tebe nejvíc náročné z pozice business developera?

Podle mě nesmíte zakrnět. A jelikož mám klienty od oboru potravinářství přes strojírenství až po IT, tak záběr informací, které člověk musí vědět, je široký. Vždy je dobré znát obor klienta, jeho potenciální starosti. Od toho tu jsme, abychom pomohli. Taky je to psychologie obchodu. Proti Vám stojí denně různí lidé s různou povahou, vlastnostmi a potřebami. A je důležité to umět rychle rozpoznat.

Jakou radu bys dal absolventovi VŠ, který zvažuje zahájit kariéru v obchodě?

Dobře si to rozmyslet! Je to náročná profese, časově a psychicky. I já jsem si to představoval jak z hollywoodského filmu. Vstanete v 9, v 11 zavoláte bla bla a smlouva za miliony na cestě, odpoledne do fitka a večer na party. No realita je jinde! Vstáváte brzo, před spaním přemýšlíte, co jste neudělali a co šlo udělat lépe. Ale ta odměna v podobě spokojeného klienta s pěknou fakturací za to stojí.
Jo a poslouchejte zkušenější kolegy, učte se, ale hledejte si vlastní cestu. Nikdo nechce dva stejné obchodníky v týmu, vždycky chcete být úspěšný originál!

Proti Vám stojí denně různí lidé s různou povahou, vlastnostmi a potřebami. A je důležité to umět rychle rozpoznat.

Kdyby sis vybíral obchodníka do svého týmu, jakého člověka bys hledal a proč?

Kromě běžných věcí jako jsou zkušenosti, znalosti, odbornost atd. mi hlavně takový obchodník/nice bude muset sedět do týmu. Musím mít jistotu, že se mi s ním bude dobře pracovat a stejně tak i ostatním. Já jsem hodně vztahový, to není u obchodníka a vedoucího nejlepší vlastnost. Vážím si na lidech upřímnost a otevřenost, pak jde všechno vyřešit.

Co máš rád na Ayming?

Jednoznačně kolektiv. Jsme skvělá parta lidí. Na to jak dlouho už jsem ve firmě, mě každou chvíli někdo překvapí, čemu se věnuje.

Jak relaxuješ a čerpáš síly do další práce?

Pfff, no teď ho moc není a každou volnou chvilku dávám rodině a malé dcerce. Ale když tu chvilku mám, tak se věnuji domácímu kutilství a sportu. Fyzická námaha a možnost vyčistit si hlavu je pro mě relax.

Tomáš je aktivní na LinkedInu – propojte se Spojte se na LinkedIn