Zavřít

Jana Dandová - Business Developer společnosti Ayming

Experti na odpočet na výzkum a vývoj > Aktuality > Aktuality > Jana Dandová – Business Developer společnosti Ayming
Aktuality
20 března, 2024

Jana Dandová je neuvěřitelně pozitivní člověk a Business Developer společnosti Ayming. Jejím příchodem se doslova rozsvítilo obchodní oddělení, protože optimismem nakazila všechny jeho členy. S nadšením a erudicí se pustila do práce, kterou vnímá jakou novou životní výzvu. Občas poletuje po stezkách a lesních pěšinách, neb její velkou láskou je běh, a do problematiky výzkumu a vývoje zasvěcuje i členy své domácnosti. O to všechno se s námi podělila v rozhovoru. 

Řekni nám něco o sobě ve 3 větách

Jsem náplava z Moravy, co se v postcovidové době přesunula po skoro 20-ti letech života v Praze na venkov, protože jsme s rodinou zjistili, že být v přírodě je pro nás přirozenější. Aktuálně bavím kolegy tím, jak se snažím splynout s přírodou a googlím, jak se starat o zahradu, aby na ní něco rostlo a žilo a aby děti viděly, že rajčata nerostou v obchodě. Kdybych mohla, tak bych nejraději celý život strávila cestováním, poznáváním jiných kultur a v přírodě. Pár svých cestovatelských snů už jsem si splnila, ale mám ještě dost dlouhý seznam toho, kam bych chtěla jet a co bych chtěla zažít.

Jinak jsem závislá na pohybu, takže ve standardní výbavě auta mám běhací kecky a outfit, abych po schůzkovacím dni, mohla vyběhnout, pročistit si hlavu a nabít se endorfiny. Takže budu vždy ráda za tipy od klientů, kam vyběhnout v jejich okolí po schůzce😉

Jak dlouho pracuješ v Ayming a co Tě do firmy přivedlo?

Do týmu Ayming jsem nastoupila v létě 2023. Mám přirozenou potřebu se pořád učit a poznávat nové věci, a proto mě to možná táhlo do firmy, kde jsou pokrok a inovace hlavním tématem. Před nástupem do Ayming jsem pracovala v oblasti certifikace systémů managementu (řízení firem založené na požadavcích ISO 9001, IATF 16949, AS9100, IFS atd.). Měla jsem docela slušný přehled o společnostech a jejich procesech napříč sektory, takže jsem hledala příležitost, kde bych své znalosti a přehled o průmyslu v rámci ČR mohla propojit a zároveň se naučit něco nového a posunout se dál.

Co Tě na práci Business Developera v Ayming nejvíc baví?

Moje obchodní zaměření je především akviziční, takže určitá chuť objevovat nové příležitosti a hlavně vidět ty příležitosti v různých variantách a všude mě baví. Ráda vidím výsledky a když si uvědomím, že díky financování inovací se daří realizovat nápady, které posouvají firmy dál, tak z toho mám radost. Pro mě, jako obchodníka, je důležité věřit tomu, co prodávám, věřit službě a týmu, který realizuje záměr, na kterém se s klientem bavíme na začátku naší spolupráce.

Co je na Tvojí práci nejsložitější?

Asi jako všude jinde v obchodě je pro mě nejsložitější být ve správný čas na správném místě. A teď mám na mysli situaci, kdy se třeba bavím s majitelem firmy o projektech, které nedávno dokončili a zmiňuje mi, kolik času, energie a investic je to interně stálo a že je škoda, že o odpočtu na VaV nevěděli dřív. A vlastně mě pořád překvapuje, jak malé je povědomí o tom, jaké možnosti podniky v rámci financování inovací mají. Takže nejsložitější je asi šířit osvětu v tom, co lze pro firmy udělat, a být v takové firmě v období, kdy je to pro ně zrovna klíčové.

Jak vyhledáváš nové obchodní příležitosti?

Moje rodina by asi řekla, že je vidím všude😊. Když třeba manžel řešil FVE na rodinný dům a já jsem zjistila, že jeden z dodavatelů má i vlastní výrobu a vývoj elektrosoučástí v ČR, tak jsem jim musela zavolat. Nebo třeba, když se synem čteme časopis ABC a zjistíme, že na Space Konferenci, kam zrovna pojedu, bude člověk, který pracuje na sestavení orbitální rakety, která plánuje vynášet malé satelity na oběžnou dráhu země. A já pak musím pro syna zařídit podpis a fotku se zástupci firmy, protože to je pro 8-letého kluka přeci středobod vesmíru😊.

Obecně jsou samozřejmě sektory a firmy, kde je pravděpodobnost, že narazíte na vývojový projekt větší a někde menší. Zároveň je potřeba mít celkový přehled napříč trhem, abych věděla, co se kde děje a kde je třeba větší potenciál pro zakázkový vývoj.

Máš nějaké osobní tipy, jak být úspěšná v získávání nových klientů?

Pro mě je hodně důležitá důvěryhodnost a transparentnost, protože v oboru, kde se pohybuji, se bavíme o financích a o interních vývojových projektech. A jako majitel firmy nemáte potřebu sdělovat každému na první potkání, jak se Vám zrovna interně daří/nedaří a na čem zrovna pracujete, protože jde o Vaše peníze, o Váš business a o Vaše interní znalosti a zkušenosti z oboru, tedy často dost citlivá témata. Zakládám si na transparentnosti a přímosti, která občas nemusí být příjemná, když klienti zjistí, že ne všechno lze uplatnit a že ne všechno se dá nějak zařídit, protože v ČR máme nějaký právní rámec pro odpočet na VaV, který má svá pravidla (např. nutné avízo projektů na FÚ), ale vzhledem k tomu, že služba, kterou poskytujeme je založena na dlouhodobém partnerském vztahu, tak důvěryhodnost je od prvního kontaktu velmi důležitá.

Proč ráda pracuješ v Ayming?

Jednak je to oborem, kdy jde o zajímavou a pestrou práci s lidmi, kteří pracují v oblastech, které se hodně posouvají dopředu. Ale taky je to tým lidí, který je uvnitř firmy. Na jednu stranu vnímám Ayming jako mezinárodní brand, který má silné zázemí v rámci korporátní struktury a interní procesů, takže jde o technicky a odborně stabilní společnost. Na druhou stranu si uvědomuji, kolik času ze svého života trávíme v práci a že je potřeba se obklopovat lidmi, se kterými je nám fajn. A to v českém týmu funguje skvěle. Už před nástupem do Ayming jsem měla potřebu potkat se s budoucími kolegy z obchodního týmu, abychom se „oťukali“ a vlastně to bylo moc fajn setkání, které mě nakonec nakoplo k tomu mé rozhodování o profesní změně neodkládat.

A ještě jedna věc je mi v Ayming sympatická, a to že snad všichni zaměstnanci mají rádi pohyb, někdo běhá, někdo jezdí na kole, někdo se věnuje tanci, někdo zvedá těžké činky, nebo leze po horách a má blízko k přírodě. Takže zpětně trochu podezírám HR, že při výběru kandidátů zohledňují, jestli mezi záliby patří sport nebo alespoň blízký vztah k přírodě😊.

Jak ráda trávíš volný čas? Jak relaxuješ? Jaké jsou Tvé koníčky?

Většinu volného času věnuji rodině, renovaci rodinného domu a zahradě. A když mi zbyde čas, tak si někam vyběhnu.

Děti rychle rostou, takže jakékoliv volnočasové aktivity musí být vždy kombinovatelné s jejich zálibami: poznáváme svět, trávíme čas v přírodě a na výletech, chodíme do muzea, jezdíme na zajímavé technologické památky, aby zjistili, jak věci fungují a taky chodíme na výstavy a do galerií, protože holt mají matku, co miluje umění. Ale snažím se vybírat výstavy tak, abych dětem umění neznechutila, takže taková ideální dětská výstava, kde jsme byli naposledy: obrazy Rittsteina na Kampě nebo výstava Švankmajera v GASKu apod.

Jana je aktivní na LinkedInu – propojte se Spojte se na LinkedIn

Zobrazit komentáře

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *