Zavřít

Petr Cihelka - Senior Consultant společnosti Ayming

Experti na odpočet na výzkum a vývoj > Aktuality > Aktuality > Petr Cihelka – Senior Innovation Consultant společnosti Ayming
Aktuality
3 listopadu, 2023

Petr Cihelka je technik každým coulem. A nutno říct, že je na něm vidět zájem a erudice, se kterou se ponořuje do posuzovaných projektů. A tak jsme si s ním povídali nejen o práci v Ayming, ale i o zajímavém koníčku, kterému se věnuje.

Řekni nám něco o sobě ve 3 větách

Je mi 36 let a i když pocházím z Prahy, nyní si s rodinou užívám spíše venkovského bydlení poblíž města Kladna. Před svým působením v Ayming jsem jako vystudovaný strojař začínal na technických pozicích v českých průmyslových firmách, obvykle jako technolog výroby a montáže. Zájem o technický vývoj a pokrok mne přivedl až na pozici vedoucího výrobní technologie, kde jsem měl na starosti vývojové aktivity v oblasti nových výrobků a postupů.

Jak dlouho pracuješ v Ayming a co tě do firmy přivedlo?

Do Ayming mne přivedla šťastná náhoda, když jsem hledal profesní změnu a chtěl jsem zkusit mírně vybočit ze svého dosavadního oboru. Nyní, po šesti letech působení v Ayming, jsem za toto rozhodnutí stále rád.

Co tě na práci konzultanta pro inovace v Ayming baví?

Nejvíce mě baví rozmanitost této práce. Vývoj v českých firmách probíhá opravdu na všech úrovních a ve všech oborech, takže není nouze o zajímavé rozhovory se zajímavými a inteligentními lidmi. Stále se dozvídám nové informace a je příjemné sledovat, jak i v zapadlých koutech naší vlasti vznikají nové a chytré nápady, které si najdou cestu do světa.

Na jaký pracovní úspěch nebo výsledek jsi nejvíce hrdý?

Jsem rád, když se Ayming daří jako celku, jako funkčnímu týmu. Teprve pak mají šanci vyniknout i úspěchy jednotlivců.

Jak moc musí člověk rozumět podstatě projektů, které posuzuješ?

Alespoň elementární porozumění je určitě zapotřebí, jelikož je nutné každý projekt posoudit z hlediska jeho podstaty, jedinečnosti, problematiky atp. Bylo by neprofesionální klientovi odsouhlasit a doporučit uplatnění nákladů na projekt, v němž nemám jasno. Sice není možné být odborník na všechny oblasti techniky, od toho jsou zde samotní vývojáři a experti zaměstnaní u našich klientů, podstata projektů však musí být konzultantovi vždy zřejmá. Samozřejmě se už z podstaty samotného vývoje v praxi setkávám s úzce specializovanými a vysoce odbornými projekty, kde klienta požádám o srozumitelné zasvěcení, orientovat se v dané oblasti je ale vždy výhodou. Jednak je možné projekt prodiskutovat více do hloubky, jednak klient pozná a ocení, když s konzultantem může hovořit na stejné technické úrovni a nemusí hledat slova srozumitelná pro laika.

Co bys řekl, že je na Tvé práci nejtěžší?

Práce konzultanta mimo jiné znamená mít zodpovědnost za celý proces uplatnění odčitatelné položky u klienta a koordinovat jej od nastavení procesů, přes nalezení vhodných projektů, jejich ohlášení, zpracování potřebné dokumentace, až po případnou obhajobu oprávněnosti před správcem daně. Práce je to zajímavá a různorodá, často ale také směřovaná do určitých krátkých období v roce, kdy je třeba zpracovat například kalkulaci nákladů pro všechny svěřené klienty. Ze začátku tak pro mne bylo nejtěžší svěřit důvěru juniornímu týmu a delegovat na něj určitou část práce, aby se vše stihlo včas. Nyní má však Ayming prvotřídní podporu schopných junior konzultantů, takže nemám obavu obrátit se na ně ani se složitějšími úkoly a uvolnit si tak časové kapacity na celkovou koordinaci práce.

Jak rád trávíš volný čas? Co jsou tvé koníčky? Jak relaxuješ?

Mezi dlouhý seznam mých zálib patří především zájem o hornictví a plastikové modelářství. V poslední době mne rovněž uhranul 3D tisk, který umožňuje obě předchozí záliby spojit a vytvářet si jinak nedostupné modely důlních strojů. Ze sportu pak pěší i cykloturistika.

 

Petr je aktivní na LinkedInu – propojte se Spojte se na LinkedIn

 

Zobrazit komentáře

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *