Zavřít

Konference k odpočtu na VaV

Experti na odpočet na výzkum a vývoj > Aktuality > Aktuality > Ayming vystoupil na konferenci k odpočtu na výzkum a vývoj
Aktuality

Ve čtvrtek 19. září se na půdě MPO v Praze uskutečnila konference s názvem Financování inovací, výzkumu a vývoje-řešení problémů v praxi za účasti nejvyšších představitelů Ministerstva průmyslu a obchodu, Ministerstva financí, agentury TAČR a manažerů významných firem. Za Ayming, který na této konferenci zastupoval zájmy českých firem, se debaty zúčastnila Kristína Šumichrastová, ředitelka Ayming v ČR a Tomáš Uhlíř, obchodní ředitel Ayming ČR.

Ministr průmyslu a obchodu ČR, Karel Havlíček považuje inovace pro Českou republiku za zásadní. Jeho vizí je technologický rozvoj firem v rámci dlouhodobé inovační strategie Czech Republic-Country for the Future.

Ministerstvo průmyslu a obchodu plánuje nárůst čerpání odpočtů na výzkum a vývoj, a to až na 40 mld. Kč za zdaňovací období. V současné době je uplatňováno cca 12 mld. Kč za rok. V průběhu příštích let by se tak měl čtyřikrát zvýšit limit prostředků určených na výzkum a vývoj, které lze odpočítat z daňového základu.

Z diskuze vyplynulo, že nezbytný je jednotný výklad metodických pokynů při posuzování projektů od finančních úřadů. Kristína Šumichrastová upozornila na problémy, se kterými se potkávají firmy a klienti Ayming při financování svých inovativních projektů právě v komunikaci se státní správou.

Ayming vystoupil na konferenci k budoucnosti odpočtu na výzkum a vývoj na MPO

„I přes zmiňovanou novelu zákona z tohoto roku, která nově upravuje podmínky odpočtu na VaV, mají firmy i nadále problém nárok na tuto podporu obhájit. Finanční úřady postupují vůči inovativním firmám „po staru“, nepřiměřeně, a vyžadují nesplnitelné. Mnoho firem se na nás obrací s žádostí o pomoc a mnoho firem od využívání této podpory upouští. Postupy finanční správy by se měly rychle zrevidovat tak, aby byly v souladu s vládou deklarovanou podporou VaV. Zatímco například na Slovensku tato podpora významné roste a dobře funguje“, sdělila Šumichrastová.

Finanční správa oznámila, že se bude snažit postupovat konstruktivně, což se dosud nedělo. Na závěr konference se všichni účastníci dohodli, že zástupci státní správy a firem se budou dál pravidelně setkávat.

V západní Evropě jsou dnes tyto úlevy výraznějším zdrojem příjmů podniků než dotace. Podobným směrem by se mělo vydat i Česko. Ayming bude dál aktivně hájit zájmy inovativních firem v ČR.

Zobrazit komentáře

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *