Zavřít

Transferové ceny - trestní rizika

Experti na odpočet na výzkum a vývoj > Aktuality > Aktuality > Trestní rizika Transferových cen pro členy statutárních orgánů
Aktuality
8 listopadu, 2021

Skutečnost, že mezi rizika špatně stanovených transferových cen patří mimo daňových dopadů také plná trestní odpovědnost členů statutárních orgánů je opomíjená a jednatelé si toto riziko často ani neuvědomují. V případě krácení daně ve velkém rozsahu je přitom trest odnětí svobody až na 10 let a za zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění hrozí trest odnětí svobody od 2 do 8 let.

Dále mají členové statuárních orgánu osobní odpovědnost vůči společnosti a mají povinnost jednat s péčí řádného hospodáře. Jednatelé (i ti bývalí) ručí společnosti za škodu, kterou ji svým jednáním způsobili. Z § 2913 OZ vyplývá, že člen orgánu korporace, který porušil povinnost jednat s péčí řádného hospodáře a způsobil tím korporaci škodu, je odpovědný k její náhradě. Hradí se podle § 2952 OZ skutečná újma a to, co poškozenému ušlo včetně ušlému zisku.

Členové statutárních orgánů však rozsah své odpovědnosti často podceňují a vystavují se tak značnému osobnímu riziku. Trestněprávní dopady za chyby v transferových cenách byl měl mít tedy na mysli každý člen statutárních orgánů společností, které realizují transakce mezi spřízněnými subjekty nejen mezinárodních ale i lokální úrovni.

Nejen o rizicích Transferových cen jste se mohli dozvědět na našem odborném říjnovém webináři Transferové ceny – časté chyby firem a zkušenosti z daňových kontrol, kterou jsme pořádali s našim partnerem, Lukášem Eisenwortem z EKP. Máte zájem o další webinář či informace na téma Transferové ceny? Dejte nám o tom vědět!

Ayming disponuje v oblasti transferových cen pokročilou expertízou a týmem specialistů. Firmám poskytuje komplexní poradenství v případě, ať už firma řeší transferové ceny či potřebuje svůj přístup a dokumentaci aktualizovat či prověřit správnost dříve provedeného nastavení ceny.