Výzkum a vývoj v ČR v číslech
Český výzkum a vývoj zaznamenal v roce 2018 dynamický nárůst. Investice do VaV meziročně vzrostly o 12,3 mld. Kč (14 %) a překonaly stamiliardovou hranici v rekordní výši 102,8 mld Kč. Vyplývá to z údajů, které nedávno zveřejnil Český statistický úřad.
Výdaje na výzkum a vývoj, které podniky, český stát a EU v roce 2018 vynaložily, vzrostly na 1,93 % HDP, čímž se Česko přiblížilo k průměru EU. Premianti jako Německo, Rakousko, Švédsko a Dánsko však dávají více než 3 % svého HDP.
Nejvíce podnikových investic
K meziročnímu 14% nárůstu celkových výdajů na výzkum a vývoj přispěly v roce 2018 všechny zdroje financování, nejvíce ale podnikatelské zdroje, a to přes 60 mld. Kč. Firmy investují zejména do svého interního výzkumu a vývoje.
Komentář Ayming: Zveřejněné statistiky mohou vyvolávat pocit úspěchu a rozvoje VaV v České republice. Je ale třeba si přiznat, že z dlouhodobého hlediska se za úspěšné považovat nemůžeme. Lisabonské cíle (investice ve výši 3% HDP do výzkumu a vývoje v roce 2010) jsou na úrovni EU i ČR ještě v roce 2019 v nedohlednu. Vláda deklaruje, že zmiňovaných 3% by chtěla dosáhnout až v roce 2030, tedy o 20 let později než dle plánu. O to více je ale zarážející, že nástroje, které mohou ke zlepšení výkonu v oblasti VaV významně přispívat (a v zahraničí významně přispívají), nejsou dostatečně podporovány a nefungují, jak by měly. Dle stejných statistických údajů totiž počet firem, které odpočet na VaV využívají, již druhým rokem klesá. Pokud tedy uvedeného lisabonského cíle chceme dosáhnout alespoň ve zmíněném „náhradním“ termínu, musíme změnit přístup k podpoře inovativních firem.
Kraje a výdaje na VaV
Mezi kraji s největšími výdaji na výzkum a vývoj vede Hlavní město Praha s více než třetinovým podílem s 36,9 mld Kč. Následují Jihomoravský a Středočeský kraj každý po cca 16 %. V Jihomoravském kraji navíc ukazatel podílu výdajů na výzkum a vývoj na HDP dosahuje dlouhodobě nejlepšího výsledku s téměř 3 % HDP (hodnota špiček v EU).
Ženy a výzkum
Za posledních 5 let se počet pracovníků ve výzkumu a vývoji zvýšil o 20 tisíc. Koncem roku 2018 jich v České republice pracovalo 113,5 tisíc, z toho 35 tisíc žen. Stále ovšem hodně převládá zastoupení mužů. Zatímco v podnikové sféře pracovalo jen 17 % žen, na VŠ to bylo 42 % a ve vládním sektoru takřka polovina.
Komentář Ayming: V Ayming bereme vážně požadavek na zvýšení podílu žen ve vedoucích pozicích nejen v oblasti VaV. Ayming institute v letošním roce vydal publikaci Five European Women, která shrnuje inspirativní příběhy 5 žen, které dosáhly na manažerských pozicích ve svém oboru mimořádných výsledků.
Žádné komentáře