Zavřít

Odpočet na VaV

Experti na odpočet na výzkum a vývoj > Aktuality > Aktuality > Odpočet na VaV – podporu využívá stále méně firem

V současné nelehké situaci pro mnoho českých firem mohla zapadnout tisková zpráva Českého statistického úřadu shrnující ukazatele o využívání nepřímé podpory výzkumu a vývoje v podobě daňového odpočtu za rok 2018. Přestože bychom zvláště v této době rádi inovativním firmám přinášeli pozitivní zprávy, zveřejněné statistiky nám to bohužel neumožňují. Skutečnost je taková, že počet firem, které odpočet využívají, již třetím rokem po sobě klesá. To není z hlediska nastavení systému nepřímé podpory v České republice jenom špatný výsledek za rok 2018, to je již prokazatelně završení několikaletého velmi nezdravého trendu.

Odkaz na kompletní statistická data o nepřímé podpoře VaV za Českou republiku naleznete ZDE. Tisková zpráva ČSÚ uvádí některé skutečnosti, na které jsme si již tak trochu zvykli. V oblasti nepřímé podpory vědy a výzkumu i nadále zaostáváme oproti vyspělým evropským státům. Např. podíl odpočtu na výzkum a vývoj k HDP máme pětkrát nižší než třeba Francie, čtyřikrát než Velká Británie a dokonce šestkrát nižší než Belgie.

Za 3 roky o 6 let zpátky

Zásadní je ale úplně jiný ukazatel, který s mezinárodním srovnáním nesouvisí a je relativně nový. Je to významné meziroční snížení počtu firem využívající tuto důležitou podporu VaV v České republice. A to již třetím rokem v řadě. V roce 2016 přestalo využívat odpočet 58 firem, v roce 2017 dalších 113 firem a v roce 2018 dalších 98 firem.

Mezi roky 2015 a 2018 se tak snížil počet uplatňujících soukromých firem o 269 firem z 1 306 na 1 037! Ano, vykřičník. To je pokles o více než 20 % oproti celkovému počtu uplatňujících firem v roce 2015. V roce 2018 jsme se tak počtem uplatňujících firem přiblížili číslu z roku 2012, kdy uplatňovalo jen o 16 firem méně než v roce 2018. Jsme tedy v jednom ze zásadních ukazatelů popisující kvalitu nepřímé podpory reálně o 6 let zpátky. Údaje jsou to za rok 2018, tedy rok konjunktury, žádná krize v automotive, žádný COVID.

 

Je pravdou, že výše uplatněných nákladů v roce 2018 je víceméně shodná s rokem 2015. To ale obavy nijak nezmenšuje. Ze statistik ČSÚ je totiž dostupný cenný údaj, který nám umožňuje další interpretaci dat. A tím je velikost společnosti. Víme, u jak velkých firem je pokles největší, u jak velkých firem naopak nejmenší. V kategorii malých a středních firem, tedy společností do 250 zaměstnanců, klesl počet uplatňujících mezi roky 2015 a 2018 z 992 na 773 firem, tj. o 219 firem. Malé a střední firmy tak reprezentují 81,5 % celkového poklesu za zmiňované 3 roky!

Smutní vítězové

„Absolutním vítězem“ v poklesu jsou s 22 % tzv. mikropodniky, tedy firmy do 10 zaměstnanců. Mikropodniky,jsou mimochodem takové ty firmy s největším potenciálem růstu v oblasti inovací, start-up firmy, mladí talentovaní lidé, „entrepreneurs “. To není dobrá zpráva. Na druhém místě v poklesu jsou firmy s počtem zaměstnanců mezi 50 a 250 zaměstnanci. To jsou zase společnosti, které z hlediska počtu uplatňují dlouhodobě odpočet jednoznačně nejvíce. Tedy druhý největší pokles se týká firem, které jsou dlouhodobě jádrem odpočtu na VaV a mimochodem také motorem české ekonomiky.

A jaký je pokles u těch největších firem nad 1000 zaměstnanců? Jen necelých 7 % …

Zmiňovanou „stabilní“ výši uplatňovaných nákladů tak drží velké firmy. Podpoříme-li to čísly, tak velké firmy nad 1000 zaměstnanců zvýšily výdaje do VaV od roku 2015 o téměř 1,5 mld, tedy o 26 %! U zmiňovaných malých a středních podniků s počtem zaměstnanců od 50 do 250 se objem uplatňovaných nákladů také změnil. O téměř 800 mil. CZK, tedy také o 26 %. Ale směrem dolů. Použijeme-li terminologii přelévání voličských hlasů, velké firmy „vyluxovaly“ podporu pro ty malé a střední.

Nic proti velkým firmám, ale něco je tu špatně. „Ze hry“ nám totiž evidentně vypadávají tak důležité střední a malé inovativní firmy. A to má v principu dva důvody. Buď je pro tyto firmy příliš složitá administrativa spojená se samotným uplatněním (a sem musíme počítat i v České republice často kritizované postupy finančních úřadů). Nebo, a to by bylo ještě horší, tyto malé a střední firmy prostě přestávají inovovat, a tudíž nemají na co tuto nárokovou podporu využít.

Nenaplněná očekávání

Jako člen pracovní skupiny při Radě pro výzkum, vývoj a inovace pro odpočet na VaV jsem v roce 2019 ocenil deklaraci této pracovní skupiny, že odpočet na VaV by měl být v České republice až 5krát vyšší. Namísto toho nám podpora nákladově stagnuje, počet uplatňujících firem již třetím rokem klesá a podpora je přesouvána k velkým firmám. Obava, že tento trend bude pokračovat, je na místě. Jen obtížně se nachází důvody, proč by tomu za rok 2019 a nejbližších letech, za které ještě nemáme data k dispozici, mělo být jinak.

A to bude znamenat jediné. Méně podpořených českých firem, méně zdrojů poskytnutých pro český výzkum a vývoj a ve výsledku menší konkurenceschopnost českých firem oproti firmám ze zemí, kde podpora roste a funguje. Například také oproti Slovensku.

Ing. Tomáš Uhlíř, Business Development Director

Zobrazit komentáře

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *